Kalorifer Tesisat Temizliği

Kalorifer tesisat temizliği zamanında ve uzmanı tarafından yapılması gereken bir işlemdir. Kalorifer peteklerinin içi zaman içerisinde suyla birlikte gelen kireç, tortu ve kir gibi istenmeyen maddelerle kaplanır. Bunun sonucunda zamanla ısınma verimliliği düşer ve kaloriferler eskisi gibi iyi çalışmamaya başlar. Yapılan araştırmalarda tesisatın iç yüzeyini kaplayan her bir mm kirecin verimliliği yüzde yediye kadar düşürdüğü tespit edilmiştir. Bu da ciddi bir rakamdır ve kullanıcılara hem iyi ısıtılmayan evler hem de cep yakan faturalar olarak geri dönmektedir. Günümüzde kalorifer tesisat temizleme işlemi deneyimli ve işinin ehli kişiler tarafından son teknolojiye uygun olan makineler ve kimyasallar kullanılarak yapılmaktadır. Evlere gelen tecrübeli ve donanımlı ekipler kalorifer peteklerinin temizliğini ve tüm tesisatın bakımını kısa sürede garantili bir şekilde tamamlamaktadırlar. Yanlış bir şekilde ve kişilerce yapılan kalorifer tesisatı temizliği işlemi istenmeyen sonuçlara yol açacağından dolayı bu yazımızda öncelikle temizleme işlemi yapılırken dikkat edilmesi gereken bir takım hususlara değinmek istiyoruz.

Kalorifer Tesisatı Temizliği Neden Yapılmalıdır?

– Kaloriferlerin bakımı ve temizlenme işlemleri uzun bir sürede yapılmazsa ev sahipleri tarafından asla karşılaşılmak istenmeyen bir problem olan ısınmama sorunu ile karşılaşılmaktadır.

– Kalorifer tesisatlarının zamanında ve gerektiği şekilde temizlenmemesi sonucunda sistemin çalışma verimliliği düşer. Bunun sonucunda harcanan enerji miktarı da artacağından dolayı kullanıcı kabarık faturalarla karşılaşır.

– Zamanında yapılmayan bir temizleme işlemi karşımıza çeşitli sorunlar şeklinde çıkıyor. Bunlardan biri de kaloriferden gelen koku sorunudur. Normal koşullarda koku yapmayan kaloriferlerde peteklerin zamanında temizliğinin yapılmaması sonucunda koku problemleri ortaya çıkmaktadır.

Kalorifer Tesisat Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

– Temizlik ve bakım işlemini yaparken kullanılan malzemeler uygun olmalıdır. Kullanılan kireç sökücü veya porçöz gibi yanlış ilaçlar zaman içerisinde tesisatların çürüyüp delinmelerine yol açabildiği gibi kombilerin de zarar görmelerine neler olur.

– Kalorifer tesisatı temizliği mutlaka uzman ve deneyimli kişiler tarafından yapılmalıdır. Eski teknikler artık temizleme işleminde kullanılmıyor. Yapılan işlemlerde son teknolojiye uygun olan makineler ve kimyasallar kullanılmalıdır. Uygun ekipmana sahip olan güvenilir firmalar tercih edilmelidir.

Kalorifer Tesisat Temizliği Nasıl Yapılır?

Günümüzde kaloriferlerin temizleme işlemlerinde tesisatlarda kullanıma uygun olan makineler ve kimyasallar kullanılmaktadır. Uzmanlara göre bu tür bir bakım ve temizlik işlemi iki senede bir yapılmalıdır.

– Temizlik işlemlerinde kullanılan ekipman ve kimyasal ilaçların yardımı ile uzman ekipler tarafından evlerde kullanılan kalorifer tesisatları temizlenip içerisinde bulunan çamurlu, kirli ve kireçli su özel makine yardımı ile tahliye borusundan aktarılır. Makinelerde bulunan özel filtre sayesinde tüm kir ve tortu makinenin içinde kalıyor ve tesisatın içerisindeki su temizlenir.

– Temizlik için özel olarak üretilmiş kimyasallar aracılığıyla derinlemesine bir arınma işlemi gerçekleştirilir. Bu sayede tesisatın içerisinde bulunan ve iç yüzeye yapışmış olan tüm yabancı maddeler arındırılır ve kalorifer eski verimliliğine kavuşmuş olur.

Deneyimli kişiler tarafından yapılan kalorifer bakımı kısa sürede tamamlanmaktadır. İşlemin süresi bir iki saat kadar sürmektedir. Bu işlemler eviniz kirletilmeden özel makineler kullanılarak kısa sürede tamamlanmaktadır. Unutmayın yanlış kişiler tarafından ve eksik malzemeler kullanılarak yapılan kalorifer tesisatı temizliği işlemi tesisatınıza ciddi zararlar verebilir ve bu da size ek masraf olarak dönebilir. Bundan dolayı temizlik ve bakım işlemi için bu konuda uzmanlaşmış olan ve yılların birikimiyle sizlere her zaman hizmet vermekten mutluluk duyan firmamıza başvurmanızı öneririz. Bunun için çağrı merkezimizi arayarak adresinizi bildirmeniz yeterlidir. Hemen arayın, uzmanlarımız kısa sürede gelip gereken tüm bakım işlemlerini yapsınlar, siz kış aylarında iyi ısınan evlerinizde oturmanın tadını çıkarın.

Kalorifer peteklerinin temizliği